5 potravin, které se vám nejrychleji zkazí + tipy, jak tomu předcházet

Zhruba třetina veškerého nakoupeného jídla končí v odpadkových koších. Jen v Česku vyhodíme každý rok na 200 tun jídla. A lépe na tom nejsou ani naši slovenští sousedé. Ti podle statistik vyhodí 111 tun, což je méně než v Česku, ale i tak je tohle číslo posunulo na osmou příčku největších plýtvačů v EU. Jak tuhle neveselou statistiku změnit? Základem je zjistit, které potraviny se kazí nejrychleji a co udělat pro to, aby k tomu nedocházelo.

Chlazené maso

Taky čas od času podlehnete výrazné slevové akci a nakoupíte chlazené maso, ze kterého hodláte další den připravit oběd nebo večeři pro rodinu? Pak vás pravděpodobně nepříjemně překvapí změna barvy, struktury i pachu masa, ke které může dojít už během 24 hodin. Důvodem může být skutečnost, že maso v době akčního prodeje už nepatřilo mezi nejčerstvější, mnohem častější příčinou je ale špatný způsob skladování.

Pokud si z obchodu chlazené maso přinesete, nenechávejte ho v původním obalu, ale vyjměte ho, důkladně omyjte pod studenou tekoucí vodou, nechte okapat a osušte papírovými utěrkami. Takhle připravené maso následně můžete potřít olejem, případně prosolit nebo posypat bylinkami. Aby v lednici vydrželo čerstvé co nejdéle, je dobré maso zbavit přebytečného vzduchu – tzv. vakuovat. K tomu vám poslouží praktické vakuovací systémy STATUS, které prodlouží trvanlivost čerstvého masa 2–5×!

jak skladovat maso

Ovoce, zelenina, saláty

Problematické mohou být také saláty, ovoce a zelenina, které vydrží v chladničce čerstvé jen několik málo dní. Pokud navíc kupujete chemicky neošetřené kousky ovoce a zeleniny, jejich trvanlivost je ještě kratší. Se zeleninovými nebo ovocnými saláty se ale nemusíte loučit. Stačí vědět, jak je správně do lednice uložit.

I tady vám pomohou praktičtí vakuovací společníci značky STATUS. Protože vzduch způsobuje oxidaci potravin a usnadňuje v nich množení bakterií a plísní, opět bude potřeba se ho zbavit. Použít můžete praktické vakuovací dózy, do kterých ovoce či zeleninu vložíte vcelku (nebo nakrájené), mechanickou, či automatickou pumpičkou odsajete vzduch a uložíte do spodní (nejchladnější) části ledničky. Takto upravené vydrží až 4x déle.

Uzeniny a salámy

Například klobásy uzené teplým nebo studeným kouřem žádné zvláštní vakuování nepotřebují, protože vydrží poměrně dlouho. Velmi podobně jsou na tom i měkké salámy a výrobky vařené v obalech (např. tlačenky a prejty), které můžeme považovat za jakési polokonzervy, protože jsou uvnitř sterilní a obaleny nepropustnou folií.

Jestliže je ale rozkrájíme nebo si koupíme rovnou uzeniny nakrájené, jejich ochranná vrstva bude porušena a ke slovu by se proto mělo opět dostat vakuování. I tady vám pomohou vakuovací dózy a boxy nebo speciální vakuovací sáčky, díky kterým vydrží salámy a uzeniny v lednici až deset dní. Další výhodou je i to, že nenasají pachy z lednice a zároveň k ostatním potravinám nepustí svou typickou vůni.

vakuovani uzenin

Čerstvé sýry

Velmi obdobná je situace taky u čerstvých sýrů typu mozzarella, gorgonzola nebo feta, které po rozbalení často inklinují k tomu, že se na jejich povrchu vytváří nežádoucí plíseň. I pro ně proto ve speciální STATUS vakuovací dóze vytvořte odpovídající prostředí, které prodlouží jejich životnost.

Uvařené jídlo a nedojedené zbytky

Chcete si navařit jídlo na pár dní dopředu? Opět se vám budou hodit vakuovací nádoby a boxy, které jeho čerstvost a trvanlivost prodlouží 3 až 5krát. Dózy si navíc můžete vzít s sebou do práce nebo ven a použít je jako obědové krabičky. Uvařené jídlo si díky nim uchová veškeré chutě a vůně a zároveň se k němu nedostanou nezvaní návštěvníci, kteří by se za běžných okolností postarali o jeho rychlé zkažení. Ve finále tak ušetříte nejen čas, ale především finanční prostředky. Když k tomu všemu připočtete ještě šetrnost vůči životnímu prostředí a přírodě, jen stěží budete hledat spolehlivějšího a ekonomičtějšího společníka.

Pošlete článek známému